Skip to content
MCQtimes.com
GK
Pakistan Studies
Current Affairs
Islamic Studies
English
MCQtimes.com
Toggle Menu
Chemistry for Physiology
Home
/
Anatomy and Physiology
/
Chemistry for Physiology
- Page 8
Show/Hide Answers
Chemistry for Physiology
Which fluid compartment holds the greatest volume of the body’s aqueous solutions?
Intracellular compartment
Extracellular compartment
Plasma compartment
Interstitial compartment
The intracellular compartment contains about 27 of the body’s 42 L or so of solution. The next largest is the extracellular with about 15 L. The other two are subsets of the extracellular compartment.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
In a solution like blood that is buffered to minimise changes in pH, what determines the pH of the solution?
The concentration of the hydronium ions
The logarithm of the concentration of the hydronium ions
The ratio of the concentration of hydronium ions to hydroxide ions
The ratio of the concentrations of the two components of the buffer
Any hydronium and hydroxide ions present will react with one of the two components of the buffer. So the amount of buffer component (viz. their ratio) governs the concentration of these ions and hence the pH of the solution.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
Choose the correct statement about hydrogen bonds. They:
Are stronger than covalent bonds
Act between the H in one –OH or –NH group and the O or N in another
Operate within molecules
Act between the H in one –OH or –NH group and the H in another
The slightly positive H atom in one molecule is attracted to the adjacent slightly negative O (or N).
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
A solution is prepared containing 2% sodium chloride (Na
+
Cl−). Which of the following best describes the osmolarity of this solution? (Note: Na = 23, Cl = 35.5)
340 mosmol/L
680 mosmol/L
340 osmol/L
680 osmol/L
2% = 2 g/100 ml = 20 g/L. Mass of 1 mol of Na
+
Cl− = 23 + 35.5 = 58.5 g. Number of moles of Na
+
Cl− required for 1 L of 2% solution = 20 g/58.5 g per mol = 0.34 mol. Sodium chloride is an ionic substance so dissociates into ions when dissolved. This would produce 0.34 mol of Na and 0.34 mol of Cl = 0.68 osmoles of dissolved particles in the 1 L. 0.68 osmol/L = 680 mosmol/L
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
Which of the following symbols represents a chemical element?
O
CO
CO
2
H
3
O
+
O symbolises oxygen, element number 16.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
What is the sequence of amino acids in a protein known as?
Primary structure
Secondary structure
Tertiary structure
Quaternary structure
Primary structure refers to the order in which amino acids are attached to each other.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
A certain pure substance, A, when heated is changed into two quite different pure substances, C and D. Which of the following statements must be true?
A is a compound.
C and D are not elements.
A, C and D are all compounds.
C and D are elements.
Only this choice must be true. The others are just possible.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
What term is applied to an intravenous solution that would cause a net movement of water out of red blood cells?
Hypertonic
Supertonic
Hypotonic
None of these
“Hyper-” refers to greater (tonicity) than inside a RBC. Hence water would move from the less concentrated solution (within the RBC) to the exterior.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
Electrolyte balance is achieved largely by:
The kidneys and aldosterone
Drinking sufficient water
Antidiuretic hormone and isotonic fluids
Ensuring that daily water intake is the same as daily water output
The kidneys have the ability to reabsorb and secrete ions and water as required. Aldosterone causes the kidney tubules to reabsorb sodium ions while promoting the secretion of potassium ions.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
The isotonic concentration for sodium chloride is 0.9% and for glucose is 5%. Which of the following solutions is isotonic with the above solutions? A solution containing:
5% glucose and 0.25% sodium chloride
0.9% sodium chloride and 0.5% glucose
2.5% sodium chloride and 2.5% glucose
4% glucose and 0.18% sodium chloride
Choices A and B are both hypertonic. Four percent glucose contains 4/5 of the concentration of dissolved particles that are in (isotonic) 5% glucose. 0.18% sodium chloride contains 1/5 of the concentration of dissolved particles that are in 0.9% sodium chloride (0.18/0.9 = 0.2). One fifth plus four fifths add to five fifths of the number of particles that are required for an isotonic solution.
Author:
rikazzz
Comment
Page navigation
Previous Page
Previous
1
…
6
7
8
9
10
…
28
Next Page
Next
Go to Page
Light
Dark
GK
Pakistan Studies
Current Affairs
Islamic Studies
English