Skip to content
MCQtimes.com
GK
Pakistan Studies
Current Affairs
Islamic Studies
English
MCQtimes.com
Toggle Menu
Chemistry for Physiology
Home
/
Anatomy and Physiology
/
Chemistry for Physiology
- Page 5
Show/Hide Answers
Chemistry for Physiology
What is meant by referring to a solution concentration of 0.18%?
0.18 g of solute in 100 ml of solution
1.8 g of solute in 100 ml of solution
0.18 g of solute in 1 L of solution
0.18 mol of solute in 100 ml of solution
0.18% means 0.18 g per 100 ml of solution.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
If a patient was suffering from “acidosis”, what would this mean?
Blood pH is not sufficiently alkaline.
Blood pH is acidic.
There is too little hydronium ion in the plasma.
Blood pH is too acidic.
Healthy blood is slightly alkaline. Acidosis is applied to blood with pH below the normal range of 7.35–7.45. If blood has pH <7.35, it is not sufficiently alkaline.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
Given that the concentration of hydronium ions in a solution with pH of 2 is 0.19%, what would be the concentration of hydronium ions in a solution with pH of 3?
0.13%
0.29%
0.019%
1.9%
A pH change of one corresponds to a change in hydronium ion concentration by a factor of 10. As the pH has risen, the acidity has decreased, so there are fewer hydronium ions. That is 1/10 of 0.19% = 0.019%
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
A blood concentration of glucose that is indicative of diabetes is 12 mmol/L. What % concentration of glucose is this equivalent to? (The formula for glucose is C
6
H
12
O
6
; atomic mass of C = 12, H = 1, O = 16; mass of a mole = sum of masses of atoms in formula.)
0.012%
0.216%
5%
12%
(By calculation) Percent concentration refers to how many grams are dissolved in 100 ml of solution.One mole of glucose has a mass of 180 g. (6 × 12) + (12 × 1) + (6 × 16) = 180.12 mmol/L = 0.012 mol/Lmol/L = (mass/L)÷(mass of 1 mol): hence 0.012 mol/L = (mass/L)÷180; so mass = 180 × 0.012 = 2.16 g/ L2.16 g/L = 0.216 g/100 ml = 0.216%(Alternatively: The answer can’t be 5% as this is an isotonic glucose solution. Hence neither is it 12% as this is hypertonic. % conc is not the same number as mol/L, so the answer is not A.)
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
What is the movement of water molecules across a plasma membrane from the side where the solution concentration is more dilute to the side where the solution is more concentrated called?
Osmosis
Reverse osmosis
Diffusion
Hydration
Osmosis is the diffusion of WATER molecules through a membrane, from where there is a higher concentration of water molecules to where there is a lower concentration of water molecules (i.e. into the more concentrated solution).
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
A healthy concentration of chloride in the blood is typically 105 mmol/L. How many grams of chloride are there in a litre of blood? (atomic mass of Cl = 35.5)
35.5 × 105 = 3727 g
35.5 × 0.105 = 3.73 g
35.5 ÷ 0.105 = 338.1 g
35.5 ÷ 105 = 0.3381 g
The number of moles of a substance in a solution is determined by dividing the mass of dissolved substance by the mass of 1 mol of the substance. One mole of chloride has a mass of 35.5 g: 105 mmol/L = 0.105 mol/L. So 0.105 mol/L = mass of Cl (in gram) ÷ 35.5. Rearrange this formula, hence mass of Cl = 35.5 × 0.105 = 3.73 g/L
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
A solution that is said to be isotonic to blood has the same:
Percent concentration as blood
Number of moles of dissolved particles as blood
Number of osmoles per litre of dissolved particles as blood
Number of dissolved particles as blood
Isotonic means the same number of solute particles per litre. Choice B would also be correct if “moles” was replaced with “moles per litre”.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
A fresh sample of blood (a buffered solution) is withdrawn from the body and its pH measured at 7.4. A small quantity of strong acid (as an isotonic solution) is added to it. Which of the following values is most likely to be the pH of the resulting blood solution?
3.0
7.3
7.4
7.5
Blood is buffered, so very little pH change will result from the addition of acid. Certainly it is not enough to change the pH by 0.1.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
When aspirin (an acid) is in the stomach (an acidic environment), what may be said of the aspirin molecules?
Most molecules will be un-ionised and therefore able to be pass through the stomach mucosa.
Most molecules will be ionised and therefore able to be pass through the stomach mucosa.
Most molecules will be un-ionised and therefore NOT able to pass through the stomach mucosa.
Aspirin will be in the form of its salt and therefore able to be pass through the stomach mucosa.
Aspirin in an acidic environment will be in its molecular form (and un-ionised). This makes it soluble in non-polar media like the plasma membrane (which is lipid). Being soluble in lipid, molecular aspirin is able to be absorbed from the stomach.
Author:
rikazzz
Comment
Chemistry for Physiology
A suitable definition of osmosis would be movement:
Of solute particles through a plasma membrane from the side where their concentration is greatest to the side where it is lower
Of water molecules through a plasma membrane from the side where their concentration is greatest to the side where it is lower
Of a substance from a region where it is in high concentration to where its concentration is lower
Caused by a hydrostatic pressure difference
Osmosis refers to movement of water molecules (not other molecules), by diffusion.
Author:
rikazzz
Comment
Page navigation
Previous Page
Previous
1
…
3
4
5
6
7
…
28
Next Page
Next
Go to Page
Light
Dark
GK
Pakistan Studies
Current Affairs
Islamic Studies
English